حلوای کره بادام‌زمینی

August 3, 2021

مواد لازم:
روغن (مایع یا جامد) ۱/۲ پیمانه
آب ۲/۳ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
آرد ۱ پیمانه
کره بادام‌زمینی ساده پرارین ۳ قاشق غذاخوری
وانیل ۱/۴ قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:
کره بادام‌زمینی ساده پرارین و روغن را داخل بلندر ریخته و دستگاه را روشن می‌کنیم تا کاملا یکنواخت شود. آرد را در دیگ ریخته و روی حرارت ملایم اجاق مرتب هم می‌زنیم تا زمانی که بوی خامی آرد از بین برود و رنگش تقریبا طلایی شود. در اینجا از آرد سفید استفاده شده شما می‌توانید از آرد گندم هم استفاده کنید.
مخلوط روغن و کره بادام‌زمينی ساده پرارین را به آن اضافه کرده و مجددا روی حرارت ملایم هم میزنیم. اگر احساس کردید مایه یکنواخت نیست و گلوله‌های آرد داخلش دیده می‌شود، از روی حرارت برداشته و داخل بلندر ریخته و میکسش کنید و بعد از آن اگر نیاز بود از صافی ردش کنید. لازم نیست زیاد به آن حرارت دهید همینکه ترکیب شود کفایت می‌کند. از روی حرارت برش می‌داریم و در این فاصله شربت را هم آماده می‌کنیم. یعنی آب و شکر را در دیگی ریخته و روی حرارت قرار داده هم می‌زنیم تا زمانی که مخلوط شود. همین که خواست به جوش بیاید زیر آن را خاموش می‌کنیم. شربت را داخل دیگ حاوی آرد و روغن می‌ریزیم. توجه داشته باشید که نباید روی حرارت باشد. هم میزنیم تا حلوا شکل بگیرد. چون هر دو داغ هستند همینکه شربت با آرد و روغن ترکیب شود به سرعت غلیظ می‌شود.
نکته: رنگ حلوا همیشه ارتباط مستقیمی با میزان تفت دادن آرد دارد یعنی اگر آرد را کمتر تفت بدهید رنگ حلوا روشن‌تر خواهد بود و اگر بیشتر تفت بدهید رنگ حلوا تیره‌تر خواهد شد.
می‌توانید همینجا کار را تمام کنید یعنی حلوا را داخل ظرف بکشید و تزیین نمایید. دیگر نیازی به حرارت دادن نیست چون حلوا که سرد شود باز هم غلیظ‌‌تر خواهد شد.
اما اگر قصد دارید ما ماسوره به آن فرم بدهید باید برای ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه روی حرارت متوسط همش بزنید.
اگر مایل بودید می‌توانید از وانیل یا اسانس‌های دیگر برای عطردار کردن حلوا استفاده کنید. یعنی وانیل یا اسانس را در آخرین مرحله به حلوا اضافه کنید و نیازی نیست که حرارت ببیند.
و در نهایت توسط ماسوره به حلوا شکل دلخواه خود را بدهید.

 

آلبوم تصاویر